Приказ на предметите според таг: obrazovanie

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип се најде на висока позиција во најновото рангирање објавено од страна на Јавниот истражувачки центар „Weboмetriсs” во Шпанија, кој работи во состав на Универзитетот за научни истражувања. Овој центар секоја година прави листа на најдобрите универзитети во светот, а во конкуренција се над 25.000 универзитети од целиот свет.

Објавено во Образование

Наставниците кои имаат високо ниво на емпатија ги зголемуваат мотивацијата и академските вештини кај децата, како на пример читањето, пишувањето и аритметичките вешини. Позитивната атмосфера која ја создава наставникот ја подобрува мотивацијата кај децата, вели една студија направена на Универзитетот во Источна Финска, Универзитетот Јуваскила и Универзитетот Турку.

Објавено во Образование

Во периодот од 4 до 6 декември годинава, Филолошкиот факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ - Штип учествувашe на 7 Меѓународна конференција „Knowledge capital of the future” која се одржа во Банско, Бугарија.

Објавено во Образование

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип започна со истражување чијашто цел е да покаже какви се интересите и желбите на младите за нивната идна професија.

Објавено во Образование

Кога родителите имаат високи очекувања за нивните деца во поглед на образованието, децата се трудат да покажат подобри резултати на училиште. Доколку овие очекувања се нереални децата нема да покажат подобри резултати, вели една студија објавена од Американската психолошка асоцијација.

Објавено во Образование
Страница 31 од 37

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…