ЈЗУ Клиничка болница - Штип и УГД со учество на 41. Европска конференција за цистична фиброза

Од 6 до 9 јуни 2018 година во Белград, Србија, ќе се одржи 41. Европска конференција за цистична фиброза на која активно учество со свое предавање на тема „Acute dehydration as a primary manifestation of Cystic Fibrosis“ ќе имаат aсистент д-р Марија Димитровска-Иванова, д-р Ирена Николова, д-р Марија Караѓозова и д-р  Луиза Донева.

На конференцијата се очекува да учествуваат околу 2.500 учесници од целиот свет. Цистичната фиброза е најчеста меѓу ретките болести. Од неа во светот се заболени над 80.000 луѓе, а во последните дваесетина години е остварен голем напредок во лечењето, а очекуваната должина на животот на заболените е продолжена од две на 30 години. Некогаш исклучиво болест на децата, цистичната фиброза денес во најразвиените земји на светот стана претежно болест на возрасните.

Последен пат изменето на Понеделник, 04 Јуни 2018 14:26
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…