(ВИДЕО) НАСА објави снимка на Сонцето каква што не сме виделе

Конечно, имаме можност да го видиме Сонцето без опасност да го оштетиме видот. НАСА објави 30-минутна снимка на Сонцето со висока 4К видеорезолуција.

Соларниот сателит на НАСА (Solar Dynamics Observatory - SDO) направи неколку снимки на Сонцето во 10 различни бранови должини, а секоја од нив помага да се нагласи различната температура на сончевиот материјал – се наведува во официјалното соопштение.

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…