Испечатете ја страната
(ВИДЕО) НАСА објави снимка на Сонцето каква што не сме виделе

Конечно, имаме можност да го видиме Сонцето без опасност да го оштетиме видот. НАСА објави 30-минутна снимка на Сонцето со висока 4К видеорезолуција.

Соларниот сателит на НАСА (Solar Dynamics Observatory - SDO) направи неколку снимки на Сонцето во 10 различни бранови должини, а секоја од нив помага да се нагласи различната температура на сончевиот материјал – се наведува во официјалното соопштение.

Одбележен под
Share this article
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…