Вака изгледа среќата

Молекулите на протеинот миозин носат со себе топка од ендорфини заедно со актински филаменти во внатрешниот дел на париенталниот кортекс на мозокот и го предизвикуваат чувството на среќа. Ова кратко видео ја доловува среќата и може, практично, среќата да се види во човечкиот организам.

Чувството на среќа, како и сите други чувства во човечкиот организам, е предизвикано од сплет на хормони и протеини кои се произведуваат при различни ситуации. Ова е карактеристично затоа што го има ова интересно движење на молекулите кои како да танцуваат на музика.

ВИДЕО

Последен пат изменето на Понеделник, 14 Декември 2015 09:46
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…