(ВИДЕО) Лансирање на минијатурната ракета на НАСА

Неодамна е снимено видео од лансирањето на минијатурната ракета на НАСА која беше изработена во соработка со приватниот сектор во обид да се тестира оваа нова технологија.

Ракетата што ја направи компанијата УП „Аероспејс“ беше лансирана на 6 ноември од космодромот во Ново Мексико.

Научниците од „Аероспејс“ монтирале камери кои го снимиле целокупниот тек на лансирањето.

Идејата на НАСА е да се тестираат мали летала кои значително ќе ги намалат трошоците за истражување.

Последен пат изменето на Понеделник, 21 Декември 2015 14:12
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…