Претставен првиот процесор базиран на светлина

Научници од Универзитетот „Колорадо“ во соработка со професори од Универзитетот „МИТ“ и Универзитетот „Беркли“ неодамна ја претставија својата иновација. Се работи за првиот функционален процесор што ги пренесува податоците преку светлина, наместо преку електрицитет.

Дизајнот на процесорот не е во целост фотонски, но ги содржи неговите 850 оптички влезно/излезни елементи.

Научниците тврдат дека овие процесори покажуваат потенцијал за драматично зголемување на компјутерската сила.

Истражувањето е претставено во научното списание „Nature“ и може да се види на следниов линк.

www.nature.com

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…