Деца од различни етнички заедници спортуваа заедно во Спортската сала „Јордан Мијалков“

„Меѓуетничка интеграција во образованието“ е името на проектот кој се реализира повеќе години во основните училишта низ Македонија. Денес во рамките на овој проект дечиња од повеќе училишта во Македонија се дружеа на спортски настан кој се одржа во Спортската сала „Јордан Мијалков“.

Овде има деца од повеќе градови. Целта е децата од повеќе етнички заедници да се дружат и да спортуваат заедноистакна Лидија Милојевиќ, наставничка во основното училиште „Гоце Делчев“ во Штип.

Дечињата кои беа присутни таму без никаква доза на дискриминација се дружеа и спортуваа со своите другари од Струмица, Тетово, Штип и од Прилеп.

Видео

 

Последен пат изменето на Четврток, 27 Октомври 2016 15:34
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…