Испечатете ја страната
Сте слушнале ли за селото Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysilio?

Кога ќе го прочитате името на ова село сигурно ќе мислите дека станува збор за случајно наредени букви. Сепак, се работи за село во Велика Британија кое има најдолго име во светот.

Во селото Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysilio живеат 3.000 жители, а се наоѓа на остров во Велс.

Поради големината на името кое се состои од 56 букви, официјално се прифатени и пократки имиња како Llanfairpwllgwyngyll, . Llanfair PG и Llanfairpwll.  Голем број туристи често го посетуваат селото токму заради специфичноста на името и можноста да се фотографираат покрај најдолгото име на светот.

Последен пат изменето на Вторник, 23 Февруари 2016 14:13
Share this article
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…