Приказ на предметите според таг: nauka

Холандија направи уред кој е во состојба да ги произведе најголемите бранови во светот. Целта на овој уред е да се тестира издржливоста на различни видови насипи кои се користат како заштита од бранови и бури.

Објавено во Наука
Понеделник, 19 Октомври 2015 00:00

Кој е Џон Стујарт Мил?

Во следниот серијал од аудио емисии посетителите на „УГД ЛАЈФ“ ќе ги запознаеме со најзначајните научници во светот. Во оваа прва емисија ве запознаваме со големиот британски филозоф, политички економист и научник Џон Стујарт Мил.

Објавено во Наука

Иако водните животни пливаат во она што се вели дека е клучен извор на животот – водата; недостатокот на земја може да ги ограничи во идното формирање на живот во хипотетичкиот простор кој со еден збор се нарекува – океанска планета.

Објавено во Наука
Вторник, 13 Октомври 2015 00:00

Бегалската криза преку очите на науката

Шведскиот научник Ханс Рослинг преку статистика ја објаснува бегалската криза со која се соочува цела Европа. Според анализата на професорот Рослинг пред војната во Сирија имало 20 милиони жители. Денеска повеќе од половина од оваа популација, 12 милиони, се бегалци. Осум милиони од нив се внатрешно раселени лица, 4 милиони живеат како бегалци во соседните држави – Турција, Либан и Јордан. Колку стигнаа во Европа?

Објавено во Наука

Тешко дека можеме да говориме за било каква технологија која ја имале неандерталците кои буквално живееле во пештери. Концепцијата за тоа како живееле пештерските луѓе се менува со новите откритија од страна на археологијата. Цинт С. Белмунт за информаторот на Институтот за палеоекологија на човекот и еволуцијата на општеството, „IPHE News“ објави докази според кои неандерталците имале топла вода во пештерите.

Објавено во Наука
Страница 70 од 71

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…