Повик за учество во Универзитетски спортски лиги на УГД

Традиционално, по деветти пат, во пресрет на патрониот празник на УГД, Универзитетскиот спортски и културен центар ги организира Универзитетските спортски лиги. Согласно со актуелната состојба, во програмата на спортските игри оваа година се вклучени различни спортови кои ќе се реализираат на отворено. Студентите може да се пријават за учество во некоја од следниве дисциплини:

  • Атлетска трка на 2 км (мажи и жени)
  • Рекреативна велосипедска трка (мажи и жени)
  • Трка со ролери (мажи и жени)
  • Пинг-понг (мажи и жени)
  • Мал фудбал (мажи)
  • Одбојка (мажи и жени)
  • УГД ФИТ предизвик - активност за секој студент (се реализира онлајн, пријавувањето е веќе во тек преку линк за регистрација).

         Пријавување: 

До 29 март на мејл: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. или во порака на Microsoft Teams кај професорите по Спорт и рекреација: Ванчо Барбареев (072/252 052) и Љупчо Нехтенин (078/365 015).

Натпревари: од 1.4.2021 до 9.4.2021 година.

Реализација: Сите натпревари ќе се реализираат на отворено, секоја дисциплина во различен ден, со следење на здравствените протоколи.

Се повикуваат студентите од сите факултети да се вклучат во натпреварите. Физичката активност е најдобриот начин за борба со пандемијата. 

Пријавете се, приклучете се и бидете активни. 

За здрав и активен УГД.

Последен пат изменето на Среда, 24 Март 2021 12:51
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…