Конкурс за стипендии во Унгарија

Фондацијата Стипендиум хунгарикум на Владата на Унгарија за учебната 2016/2017 година доделува стипендии за додипломски или постдипломски студии, првенствено од областа на инженерските и земјоделските науки (во прилог 1- Call for Application, 2016-2017).

Критериуми за прием: положен приемен испит.

Доколку студиите се изведуваат на некој странски јазик, потребно е кандидатите да го познаваат тој јазик на ниво кое го бара институцијата-домаќин.

Доколку студиите се изведуваат на унгарски јазик, пред започнување со студии, прифатените студенти треба задолжително да посетуваат едногодишни подготвителни курсеви за унгарски јазик во Баласи институтот.

Повеќе информации можете да најдете на веб-страницата на МОН на следниов линк.

Последен пат изменето на Понеделник, 21 Декември 2015 13:37
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…