Приказ на предметите според таг: tehnologija

Понеделник, 13 Февруари 2017 10:36

Телефоните ќе детектираат рак на кожата

Компјутерските експерти од Стенфорд креирале база на податоци со 130 илјади слики од кожни заболувања и „истренирале“ еден посебно направен алгоритам да препознае (потенцијален) рак на кожата.

Објавено во Технологија

Со помош на напредна технологија, научниците од Универзитетот Шангдон, Кина, и Универзитетот во Калифорнија создадоа нова хартија за која нема да има потреба од мастило. Печатењето ќе се врши со помош на УВ светлина.

Објавено во Технологија

Фондот за иновации и технолошки развој го објави четвртиот Повик за поднесување предлог-проекти за инструментот за кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва „старт-ап“ и „спин-оф“ и за кофинансирани грантови и условени заеми за комерцијализација на иновации.

Објавено во Технологија

Дали со доаѓањето на вонземјаните би се променил животот на планетата Земја? Ова прашање веројатно предизвикува најголем страв и неизвесност кога станува збор на средба со други цивилизации.

Иако преку уметностите, филмската, книжевната, па и ликовната, секогаш средбата со други интелигентни суштества ни се прикажува како драматична, група научници тврдат дека доколку таа се случи нема да биде воопшто таква каква што се прикажува во холивудските филмови.

Објавено во Светска наука

Студентите на Машински факултет при УГД имаа можност да се запознаат со најновите трендови во областа на електрониката, металургијата, енергетиката, преку посетата на саемот „Технома 2016“. Студентите од студиските програми на Машинскиот факултет од кампусите во Штип и во Струмица продолжуваат со праксата да посетуваат реномирани саеми од оваа област, што за нив е од големо значење.

Објавено во Технологија
Страница 6 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…