Приказ на предметите според таг: tehnologija

Научниците од Optoelectronics Research Centre (ORC) развиле петдимензионална (5Д) технологија за дигитално складирање на податоци, која може да трае милијарди години.

Објавено во Технологија

Се сеќавате ли на паметното огледало од научнофантастичниот филм „Шестиот ден“ со Арнолд Шварценегер? Токму такво огледало стана реалност благодарение на Макс Браун, еден од најпознатите инженери на Гугл, кој за сопствени потреби направи мало технолошко чудо.

Објавено во Технологија

Кина го гради најголемиот радио телескоп во светот, наменет за примање и испраќање сигнали од вселената. За оваа цел, властите планираат да релоцираат повеќе од 9.000 жители од провицијата Гуижои.

Објавено во Технологија

Во неодамна објавена студија научници од Калифорнија докажаа дека недостатокот на сон, нешто што е честа појава кај младите луѓе и студентите, води до почести онлајн активности како што е проверувањето на Фејсбук.

Објавено во Технологија

Иако поминаа речиси пет години од несреќата во јапонската нуклеарна централа Фукушима, пред јапонските власти сѐ уште постои предизвикот за деконтаминација и конзервирање на оштетените нуклеарни реактори, особено реакторот број 3.

Објавено во Технологија
Страница 8 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…