Приказ на предметите според таг: tehnologija

Четврток, 31 Декември 2015 00:00

Фејсбук со нови промени

Фејсбук потврди дека тестира нова опција која ќе овозможи прикажување на различни News Feeds, но не е соопштено кога таа ќе стапи во фунцкија.

Објавено во Технологија

Научниците сѐ уште се обидуваат да ги разберат потенцијалните негативни ефекти од носењето на минијатурните компјутери, познати како паметни телефони, постојано во нашите џебови.

Објавено во Технологија

Научници од Универзитетот „Колорадо“ во соработка со професори од Универзитетот „МИТ“ и Универзитетот „Беркли“ неодамна ја претставија својата иновација. Се работи за првиот функционален процесор што ги пренесува податоците преку светлина, наместо преку електрицитет.

Објавено во Наука

Полињата со „силата“ се возможни, опасната Ѕвезда на смртта (Death Star) не толку многу – е анализата на Американското хемиско здружение за науката на „Војна на ѕвездите“.

Објавено во Технологија

Иако денешните компјутери се прилично брзи и можат да извршат голем број математички операции во единица време, сепак уште не е премостен јазот што ги дели до создавањето на вештачката интелигенција. Причина за тоа е начинот на учење, каде што компјутерите не се во состојба да се приспособат на новите ситуации врз база на претходно научените примери или претходното искуство. 

Објавено во Технологија
Страница 11 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…