Приказ на предметите според таг: tehnologija

Учењето на машините е опишано како вештачка интелигенција која може да учи многу бргу и да станува свесна за себе и за околината во која се наоѓа. Нов алгоритам кој го развија научниците во САД драматично го намалува времето за вештачката интелигенција да научи нови работи. Машината е способна да препознае визуелни симболи и да ги реплицира, а воопшто да не наликуваат на симболи што ги создала машина.

Објавено во Технологија

Има многу интересни истражувања кои вклучуваат печуркиалуминиум и хидроген, кога станува збор за новата генерација на батерии. Но што додека чекаме да дојде иднината?

Објавено во Технологија
Вторник, 08 Декември 2015 00:00

Ова е најцврстиот материјал на светот

Потргни се дијаманту! Доаѓа „Q – carbon“ . Титулата за најцврстиот материјал на светот му припаѓа на „Кју – карбон“.

Објавено во Технологија

Следниот бран на сензори што ќе се носат со себе може да биде сензори создадени од гума за џвакање. Актуелните сензори што се носат со себе можат да мерат од срцев ритам до тоа како спиеме.

Објавено во Технологија
Понеделник, 07 Декември 2015 00:00

Македонија има поздрав од вселената

Астронаутот на НАСА Скот Кели кој моментално се наоѓа во Меѓународната вселенска станица вчера на својот Фејсбук профил постави фотографија на која се гледа Македонија од меѓународната станица.

Објавено во Технологија
Страница 12 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…