Приказ на предметите според таг: tehnologija

Понеделник, 07 Декември 2015 00:00

Македонија има поздрав од вселената

Астронаутот на НАСА Скот Кели кој моментално се наоѓа во Меѓународната вселенска станица вчера на својот Фејсбук профил постави фотографија на која се гледа Македонија од меѓународната станица.

Објавено во Технологија
Четврток, 03 Декември 2015 00:00

Направена е првата кибернетичка билка

Научници од неколку универзитети во Шведска ја создадоа првата кибернетичка роза. Иновативната технологија ќе им помогне на научниците да го регулираат хемискиот процес и растењето на растенијата со иницирање на фотосинтезата која стимулира развој на соларните ќелии.

Објавено во Технологија

Замислете компјутер кој може да ги перципира уметничките слики како човечкото око.

Објавено во Технологија

Јапонската компанија „Spread“ во 2017 година ќе ја отвори првата целосно роботизирана фарма за марули. Фармата целосно ќе биде управувана од роботи и ќе се простира на површина од 4.800 метри квадратни. Целата инвестиција ќе чини околу 14 милиони евра. Процесот на производство на марулите ќе биде роботизиран и единствената задача на луѓето ќе биде да ја вршат проверката на квалитетот на семињата.

Објавено во Технологија

Научници од Универзитетот „Висконсин Медисон направија компјутерски чипови од наноцелулоза, односно од дрво. Овие микрочипови работат како и стандардните, а единствената разлика е што лесно се рециклираат и не ја загадуваат околината.

Објавено во Технологија
Страница 13 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…