Приказ на предметите според таг: tehnologija

Градските власти на Лозана ја одобрија изградбата на 26-катниот облакодер кој практично ќе биде шума на катови. Зградата ќе биде висока 117 метри, а ќе се состои од станови за живеење, како и деловен простор. Швајцарците се надеваат дека зградата која ќе има 3.000 метри квадратни зелена површина ќе биде вистинска атракција за посетителите.

Објавено во Технологија

Јапонските научници измислија некршливо стакло кое е отпорно и на најсилни надворешни влијанија. Стаклото има посебна еластичност што го прави отпорно дури и на најсилни удари и не може физички да се оштети.

Објавено во Наука

Како што велат многу автори – приказните имаат емотивна рамка. Додека читате книга вие ги чувствувате емоциите на протагонистите во приказната, вие ги споделувате стравовите на главниот лик, вие се нервирате за неправдата што им е нанесена, се изненадувате кога претпоставките се грешни и уживате кога ќе се разрешат проблемите. Што ако компјутерите, исто така, можат да ги почувствуваат емоциите во книгите?

Објавено во Технологија

Најголем дел од вас можеби ја знаат компанијата „Литро“ (Lytro) по нивните камери кои можат да го местат фокусот на фотографијата каде што ќе посакате. Сега оваа компанија го изненадува светот со нов производ кој претставува камера за снимање виртуелна реалност и можност гледачот да ужива во 3Д снимено видео.

Објавено во Технологија

Конечно, имаме можност да го видиме Сонцето без опасност да го оштетиме видот. НАСА објави 30-минутна снимка на Сонцето со висока 4К видеорезолуција.

Објавено во Наука
Страница 14 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…