Приказ на предметите според таг: tehnologija

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип во соработка со Локалната самоуправа во градот ќе постави мерна станица за мерење на квалитетот на воздухот, со што граѓаните на Штип преку софтверско решение ќе можат во секој момент на интернет да ги имаат актуелните вредности на квалитетот на воздухот, споредбено со законски дозволените граници на загаденост.

Објавено во Технологија

Научниците од Харвард направиле батерија која може да трае 10 или повеќе години, како нов начин на складирање на енергија.

Објавено во Технологија

Група инженери кои работат на проектот „Атриас” на Универзитетот во Орегон се фокусирани на решавање на проблемот со движењето на роботите. Тие се надеваат дека овие двоножни машини еден ден ќе чекорат како луѓе.

Објавено во Технологија
Вторник, 14 Февруари 2017 09:30

(ВИДЕО) Првиот 3Д печатен мост во светот

Посетителите на еден мадридски парк од неодамна можат да го видат првиот пешачки 3Д печатен мост во светот.

Објавено во Технологија
Понеделник, 13 Февруари 2017 10:36

Телефоните ќе детектираат рак на кожата

Компјутерските експерти од Стенфорд креирале база на податоци со 130 илјади слики од кожни заболувања и „истренирале“ еден посебно направен алгоритам да препознае (потенцијален) рак на кожата.

Објавено во Технологија
Страница 5 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…