Приказ на предметите според таг: tehnologija

Агенцијата „We Are Social“ ги објави резултатите од истражувањето кое покажува кои земји во светот се лидери во поврзаност со интернет и користење на социјални мрежи.

Објавено во Технологија

Дрон што оди на површината на водата, под водата, но и во воздухот е новиот робот кој е измислен во Универзитетот „Рутгерс“ во САД. Станува збор за прв уред од ваков тип кој има можност да плива во водата, но и да нурка и да лета.

Објавено во Технологија

Гугл веќе е во фаза на тестирање на дронови кои ќе продуцираат екстрабрз интернет од 5Г. Станува збор за интернет кој би бил и до 40 пати побрз од најбрзиот безжичен сервис во светот. Проектот кој се држел во тајност е наречен „Skybender“.

Објавено во Технологија

„Откривме дека природниот биолошки час во човечкото тело може да биде прекинат од јака светлина, уште наречена и сина светлина, која се емитува од електронските уреди“, вели Ан Мари Шанг, доктор по невронаука.

Објавено во Технологија
Четврток, 14 Јануари 2016 00:00

Туш кој ќе ви штеди вода

Со цел луѓето да имаат подобар увид во дневната потрошувачка на вода, дизајнерска фирма од Франција направила иновација со туш што ќе свети и ќе ве предупредува дека трошите премногу вода. Станува збор за туш во кој се вградени ЛЕД светилки кои се во неколку бои и преку боите ви даваат информација колку вода сте потрошиле.

Објавено во Технологија
Страница 9 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…