Приказ на предметите според таг: tehnologija

Четврток, 14 Јануари 2016 00:00

Најдобриот аларм на светот

„Раги“ е најновиот технолошки изум наменет за оние кои имаат проблем со будењето наутро.

Овој нов поден аларм функционира така што неговиот корисник мора да застане на двете нозе врз подлогата во која лежи алармот, за тој да престане да ѕвони.

Објавено во Технологија

Може ли мобилниот телефон да ја намали емпатијата која ја имаме еден кон друг?

Во нејзината нова книга „Потврдување на конверзацијата“, авторката Sherry Turkle, професор на МИТ, вели дека технологијата креира илузија на заедништво, додека во суштина ја намалува секојдневната конверзација и ги ослабнува социјалните врски.

Објавено во Технологија

Кинеската компанија „Еханг“ на саемот ЦЕС во Лас Вегас го претстави својот дрон наречен Еханг 184, кој ги обединува технологиите на автономните возила и дроновите.

Објавено во Технологија

Научниците развиле можност користејќи ги брановите од безжичниот интернет да гледаат преку ѕидови. Станува збор за истражување што е направено на Универзитетот МИТ. Тие развиле софтвер што ги користи варијациите на радиосигналите за да препознае човечки силуети преку ѕидовите. Ова значи дека сите оние научнофантастични филмови веќе стануваат реалност.

Објавено во Технологија
Четврток, 31 Декември 2015 00:00

Фејсбук со нови промени

Фејсбук потврди дека тестира нова опција која ќе овозможи прикажување на различни News Feeds, но не е соопштено кога таа ќе стапи во фунцкија.

Објавено во Технологија
Страница 10 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…