Приказ на предметите според таг: studenti

Со почетокот на новата академска година продолжува и работата на новото издание на студентското списание „Студентско ехо“. Следниот, тринаесетти број, на којшто веќе активно се работи ќе излезе во средината на декември.

Објавено во Студенти
Вторник, 20 Октомври 2015 00:00

Како музиката влијае на нашиот мозок

Автор: Ефтимија Јованова (студент на Филмска академија)

Глувците и експериментот Моцарт

16-годишниот Давид Мерил, ученик во Nansemond River High School in Suffolk, Va., сигурно изгубил неколку пријатели поради овој експеримент, но успеал да ја докаже неговата теорија. Тој помислил дека гласната хард-рок музика мора да има лоши ефекти на мозокот и нашол начин да направи тест за штетата што истата ја предизвикува.

Објавено во Студенти

Студентката Билјана Велјановска од Факултетот за медицински науки неодамна го доби бронзениот медал за иновација во областа на алтернативната медицина. Билјана се претстави на саемот „Технома“ во Скопје во рамките на којшто имаше дел за иновации и патенти.

Објавено во УГД Живот

Ана Ѓорѓиева, студентка на Технолошко-технички факултет има желба преку модниот блог да ги промени младите и нивната перцепција за модата. Веќе пет години Ана се труди со свои критики и совети да им помогне на младите во изборот на својот стил.

Објавено во Студенти
Среда, 21 Октомври 2015 00:00

Студентски хакатон на УГД

Во рамките на Факултетот за информатика при Универзитет „Гоце Делчев“ ќе се одржи Студентски хакатон. Студентите кои ќе се пријават ќе креираат компјутерски или мобилни апликации на тема „Студентски живот“.

Објавено во Студенти
Страница 76 од 77

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…