Приказ на предметите според таг: umetnost

Четврток, 12 Декември 2019 11:45

Прикажување на филмот Лејла М на УГД

Во петок (13.12.2019 г.), во 12.30 часот, во Мултимедијалниот центар на УГД ќе се одржи проекција на филмот „Лајла М“, а потоа ќе следи разговор со извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пирофска и проф. м-р Јана Јакимовска. Модератор ќе биде Тања Стоименовска.

Објавено во Уметност

Во Галеријата MЦ во Њујорк, САД, беше отворена изложбата на скулптури од галериски формат насловена „Морфолошка дезагрегација“ од авторот Слободан Милошески.

Објавено во Уметност

Музичката академија при УГД е домаќин на декани и ректори на музичките академии членки на Иницијативата „17 +1“ (земјите од Централна и од Источна Европа и НР Кина).

Објавено во Уметност
Четврток, 17 Октомври 2019 14:16

Денови на модата 2019 на ТТФ

Технолошко-техничкиот факултет на Универзитетот „Гоце Делчев“ и годинава ја одржува изложбата Денови на модата, овојпат насловена „Модата – виножитото на град Штип“.

Објавено во Уметност

Дуото Митева – Трбојевиќ, двете професорки на Музичката академија при Универзитетот „Гоце Делчев“, одржа целовечерен солистички концерт во рамките на Музичкиот фестивал Темпието „Concerti del Tempietto’’ во Театро Марчело во Рим, Италија, што се одржува традиционално секоја година.

Објавено во Уметност
Страница 8 од 38

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…