Студентски текстови

Минатата година во Радовиш комуналците собрале над 10 илјади тони смет. „За комуналната хигиена во градот се грижат 25 луѓе, но тоа не е доволно“, вели директорот на комуналното претпријатие „Плаваја“ во Радовиш, Дејан Крстев. Тој истакнува дека за да се вработат нови луѓе се потребни пари, кои тие ги немаат. Од еколошките организации како виновници за нечистотијата ги посочуваат граѓаните, тие пак се свесни дека живеат во загадена околина и велат дека со казни можеби работите би се промениле.

Мене, како студент на Правен факултет - медиумски студии и односи со јавноста, ми претставува голема чест и задоволство што мојот предметен професор по музика и уметност, проф. д-р Tомислав Tаневски од  Mузичката академија при УГД, прифати да биде мој соговорник на тема музикотерапија.

ДОДЕКА СЕ ПОДГОТВУВАВ ЗА  ИНТЕРВЈУ- ПОРТРЕТ СО ДОЦЕНТ ДР.ЈОРДАНКА ГАЛЕВА , БЕВ ПРИЈАТНО ИЗНЕНАДЕН ОД НЕЈЗИНАТА БОГАТА БИОГРАФИЈА ВО ОДНОС НА НЕЈЗИНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

ИНТЕРВЈУ на СОМА со проф. д-р Ленче Милошева, редовен професор на Факултетот за медицински науки, клинички психолог и РЕБТ & КБТ психотерапевт на тема: Дигитално ментално здравје

Важно е марихуаната да престане да биде табу тема, и „забрането јаболко“ сметаат младите, откако прашањето за легализација на марихуаната стана актуелна тема на дебата во јавноста со многу поделени мислења. Дали, според младите, употребата на марихуаната треба да се легализира во целост?

Во оваа студентска приказна од студентот на УГД Кристијан Трајчов ќе видите едно интересно хоби на млада девојка од Радовиш.

Студент од Шпанија го споделува своето искуство на УГД. Кристиан Коусеиро помина еден семестар на УГД како дел од програмата ЕРАЗМУС, а инаку е студент на Универзитетот „Коруња“ во Шпанија. Сведоштвото ви го пренесуваме во целост.

Петар Стефановиќ, студент во трета година на ФТБЛ - наставен центар Скопје, Хотелско-ресторанска насока, престојот во Португалија преку  програмата Еразмус плус го издвојува како одличен избор.

Како дел од програмата Еразмус плус студентите на Универзитет „Гоце Делчев“ имаат можност да поминат еден семестар во земјите од ЕУ.

Ивана Митева, студентка во трета година на Правен факултет, насока  Медиумски студии и односи со јавноста, говори за искуството од учеството во програмата Еразмус плус, стекнато на Универзитетот во Марибор, Словенија.

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…