Приказ на предметите според таг: obrazovanie

„Nature“ е едно од најпрестижните научни списанија во светот. Станува збор за британско списание кое моментално има 41.456 импакт фактор. Ова списание се издава од далечната 1869 година и речиси секоја година е рангирано како едно од најцитираните научни списанија во светот. Во текот на една недела ова списание прима 53.000 научни трудови, а само мал дел од нив се објавуваат. Ова списание е дел од групацијата NPG (Nature Publishing Group) која објавува неколку списанија од различни области.

Објавено во Образование

Според анкета на порталот fakulteti.mk, деканот на Факултетот за медицински науки проф. д-р Рубин Гулабоски е на четвртата позиција на листата најдобри професори во државава.

Објавено во Образование

Во Африка, североисточно од Дакар, во Сенегал се наоѓа едно од најнеобичните езера во светот.

Објавено во Образование

Наместо да им го каже наставниот план пред почетокот на неговиот час, Улмер на секое дете му кажува посебни зборови со кои тие се охрабруваат. Улмер објаснува дека комплиментите се спроведување на нова практика во училницата и со нив се создава попозитивна средина.

Објавено во Образование

Концептот на праведност ги опфаќа сите луѓе, од децата на игралиштето до бизнисмените во преговорите. Научна студија вели дека културните разлики ги обликуваат децата дали ќе развијат чувство на фер и праведност со значителни варијации меѓу државите.

Објавено во Образование
Страница 33 од 37

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…