(ВИДЕО) Првиот 3Д печатен мост во светот

Посетителите на еден мадридски парк од неодамна можат да го видат првиот пешачки 3Д печатен мост во светот.

Оваа чудесна структура е дело на Институтот за напредна архитектура на Каталонија, во соработка со тим од архитекти, инженери и претставници на градските власти.

Мостот е со должина од 12 метри и ширина од 1,75 метри и премостува мала река во парк во гратчето Алкобендас, во непосредна близина на Мадрид. Мостот е направен од вкупно 8 дела.

Креаторите гордо истакнуваат дека ова е првпат 3Д печатач да се користи за изградба на мост, а како изгледа тоа, погледнете во видеото.

 

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…