Научниците создадоа сензори од гуми за џвакање

Следниот бран на сензори што ќе се носат со себе може да биде сензори создадени од гума за џвакање. Актуелните сензори што се носат со себе можат да мерат од срцев ритам до тоа како спиеме.

Овие сензори обично се направени од нефлексибилен метал кој може да се скрши или свие при одредени движења.

Со мешање на јаглеродни наноцевки со гума за џвакање научниците креираа сензор кој може да се витка и растрга. Овие сензори ќе можат да го мерат и дишењето на човекот кој ќе го носи околу вратот. Овие сензори, објавени во текот на минатиот месец, мерат притисок и влажност.

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…