Полињата со „силата“ се возможни, опасната Ѕвезда на смртта (Death Star) не толку многу – е анализата на Американското хемиско здружение за науката на „Војна на ѕвездите“.

 

Видеото анализира како технологијата од легендарните научно- фантастични филмови би можела да функционира во реалноста. На пример, плазмата формирана од загревачки гас или експлодирајќи во електромагнетно поле може да биде решение за мечевите во „Војна на ѕвездите“ и за полињата со „силата“. Според ова видео, ласерското оружје што се користи за да се уништи планетата Алдераан не е можно. Тешко е такво оружје да биде создадено, велат аналитичарите во видеото.

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…