(Видео) Со Wi-Fi можеме да гледаме преку ѕидови?

Научниците развиле можност користејќи ги брановите од безжичниот интернет да гледаат преку ѕидови. Станува збор за истражување што е направено на Универзитетот МИТ. Тие развиле софтвер што ги користи варијациите на радиосигналите за да препознае човечки силуети преку ѕидовите. Ова значи дека сите оние научнофантастични филмови веќе стануваат реалност.

Со оглед на тоа што се користи релативно евтина технологија, веројатно е можно ова да биде достапно за широка употреба. Повеќе за истражувањето, за можноста и за целиот проект може да се погледне во видео на следниов линк  http://www.sciencedaily.com/videos/ce6da93e1c40430386a46dfc67b8e2e6.htm

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…