Генијален изум: машина за перење алишта во статичен велосипед

BiWa или кратенка од Bike Washing машина е статичен велосипед кој го дизајнираа студенти од еден кинески универзитет. Со вртење на педалите на велосипедот се генерира струја која се чува во батерија која се наоѓа во склоп на велосипедот.

Оваа машина која изгледа како обичен статичен велосипед – домашна направа за вежбање е, всушност, машина за перење алишта, која функционира додека човекот управува со велосипедот. Кога го возите овој велосипед, силата на педалата ја ротираат главата на машината се перење алишта, а во истовреме вишокот на енергија се чува во батеријата може да се користи за вклучување на дигиталниот дисплеј или пак да се зачува за идна намена.

Погледнете како изгледа оваа машина-велосипед.

Извор: www.digitaltrends.com.

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…