Приказ на предметите според таг: УГД Живот

Катедрата за танц при Филмската академија на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип доби сопствен простор кој ќе овозможи многу подобри услови за реализација на студиската програма, на која интерес за студирање има и од студенти од странство. Министерството за одбрана ѝ отстапи дел од просторот на Домот на АРМ - Скопје на Филмската академија при УГД, со што Катедрата за танц доби свој дом.

- Како Универзитет се трудиме нашите студенти да имаат извонредни услови, се раководиме по европски стандарди. Од оваа година ја интернационализираме програмата, веќе имаме странски студенти. Програмите одат на англиски јазик, а отвораме и мастер студии на кои имаме пријавено студенти од регионот и пошироко – изјави Рисима Рисимкин, деканка на Филмската академија и основач на Катедрата за танц.

На предавањето на просторот на користење на УГД и Филмската академија присуствуваа и проректорите на УГД, проф. д-р Мишко Џидров и прод. д-р Дејан Мираковски, кои истакнаа дека ова е во насока на поддршка на стратегијата за интернационализација на Универзитетот „Гоце Делчев“, а дека со овој простор, преку соработка на повеќе институции, дури и во  ваков период на криза може со малку средства да се направи многу убав простор кој ќе можат да го користат и сегашните и идните студенти.

- Катедрата за танц на Филмската академија на УГД нуди уникатна едукација, продуцира танчари, а со вториот циклус на студии, студиите за кореографија и педагогија, како и со внесувањето на „урбаните стилови“ во универзитетската едукација, целта е да станеме европски центар - вели Рисима Рисимкин.

Предавањето на просторот од Домот на АРМ во Скопје на УГД се случи за време на „Скопје танц фест 2021“, на кој одлични настапи имаа студентите од Катедрата за танц.

Објавено во УГД Живот

Одбојкарите на „УГД студент“ во кадетска конкуренција кои ја освоија титулата во државното првенство вчера беа на прием кај градоначалникот на Штип, Сашко Николов.

На финалниот турнир, кој се одржа во Струмица на 16 мај тие беа најдобри и заслужено се здобија со титулата шампиони.

Градоанчалникот Николов им честита на одбојкарите за овој голем успех, како и на тренерот Ванчо Санев и неговите помошници Кристијан Ристевски и Љупче Зенделов.

Станува збор за искчучтелно талентирани момци кои активно тренираат и работат на себе. Работат на подобрување на себе, на својата игра и својот квалитет, изјави градоначалникот Николов.

Условите за работа на екипата се подобрени и тоа резултира со повеќе успеси, а и самата екипа и играчи се позадоволни.

Условите за работа се многу подобрени за разлика од порано. Салата Јордан Мијалков е една од подобрите и имаме можност за добри тренинзи. Имаме златна генерација, и верувам дека истата екипа и догодина ќе се бори и во кадетска и во младинска категорија. Таму ги очекувам првите места во двете категории, изјави тренерот на екипата Ванчо Санев.

За потсетување истиот состав минатата година беше државен првак и во пионерска конкуренција.

Објавено во УГД Живот

Универзитетското студентско собрание при УГД на 11 мај 2021 год. ја одржа Првата конститутивна седница, по одржаните студентски избори по истекувањето на мандатот на студентските претставници.

За претседател на УСС при УГД е реизбран Мирко Наџаков.

Составот од членови-претставници од секој факултет во Универзитетското студентско собрание се:

·         Павел Герасимов - Факултет за нформатика;

·         Давид Георгиев - Факултет за информатика;

·         Милена Атанасова - Филолошки факултет;

·         Катерина Тасева - Филолошки факултет;

·         Деспина Соколова - Електротехнички факултет;

·         Деспина Јовановска - Електротехнички факултет;

·         Стефан Ѓурков - Правен факултет;

·         Мирко Наџаков - Правен факултет;

·         Кристијан Марков - Економски факултет;

·         Михаил Данев - Економски факултет;

·         Симона Трајкова - Земјоделски факултет;

·         Цветан Стојков - Земјоделски факултет;

·         Тодорче Трајановски - Факултет за туризам и бизнис логистика;

·         Сара Томевска - Факултет за туризам и бизнис логистика;

·         Катерина Филиповска - Факултет за образовни науки;

·         Ангела Арсовска - Факултет за образовни науки;

·         Ристе Горгијев - Музичка академија;

·         Марија Атанасова - Музичка академија;

·         Кристијан Живков - Факултет за медицински науки;

·         Стефан Мишовски - Факултет за медицински науки;

·         Никола Стефановски - Факултет за природни и технички науки;

·         Бојана Атанасова - Факултет за природни и технички науки;

·         Христијан Крстов - Машински факултет;

·         Васко Стојанов - Машински факултет.

Во овогодишниот мандат ќе се залагаме и ќе работиме во интерес на СИТЕ СТУДЕНТИ, сѐ со цел за подобар и поквалитетен процес на студирање.

Секој од членовите му стои на располагање на секој студент од тој факултет.

Со надеж за многу исполнети и реализирани проекти од секаков тип.

Се надеваме на успешна и плодна работа и соработка помеѓу Универзитетското студентско собрание и СИТЕ СТУДЕНТИ на Универзитет ҆Гоце Делчев҆ - Штип.

Ве поздравуваме сите студенти, останете во добро здравје“ – стои во изјавата на претставниците во Универзитетско студентско собрание при УГД.

Објавено во УГД Живот

Одбојкарите на „УГД студент“ во кадетска конкуренција ја освоија титулата во државното првенство. На финалниот турнир, кој се одржа во Струмица на 16 мај, беа најдобри во конкуренција на уште три екипи – „Мастерс волеј“ и „Јанта волеј“ од Скопје и „Весна Пробиштип“. Во полуфиналето, „УГД студент“ со 2:0 ја победи „Мастер волеј“, а „Весна Пробиштип“ со истиот резултат го елиминираше составот на „Јанта волеј“. Во финалниот натпревар, кадетите на УГД со 3:1 ги совладаа своите врсници од „Весна Пробиштип“. Со оваа титула во кадетска конкуренција штипските кадети остварија значаен континуитет, бидејќи истиот состав минатата година беше државен првак и во пионерска конкуренција.  

Од обврски на одбојкарите на „УГД студент“ остана уште одигрувањето на четвртфиналниот натпревар во младинското првенство, во сабота (22 мај) во Скопје, со „Јанта волеј“. Инаку, сениорските екипи ги завршија своите настапи сезонава, мажите го освоија шестото, а девојките десеттото место.

Објавено во УГД Живот

Делегација од Универзитетот „Гоце Делчев“, составена од ректорот проф. д-р Блажо Боев и проректорот за настава проф. д-р Мишко Џидров, денес положи свежо цвеќе на спомен-релјефот на великанот на македонската револуционерна борба Гоце Делчев во Ново Село во Штип.

Во дворот на сегашниот Ректорат на УГД традиционално се одржува одбележувањето на годишнината од смртта на македонскиот револуционер.

Во истиот објект Гоце Делчев учителствувал во времето кога престојувал во Штип, а во објектот УГД има спомен-соба во која се поместени документи, фотографии, училишни клупи, оружје, кои сведочат за делото на големиот револуционер. Универзитетот од своето основање со гордост го носи името „Гоце Делчев“.

Во рамките на одбележувањето свежо цвеќе денес положија и претставници на институции кои го носат неговото име, политички партии и други релевантни организации.

 

Објавено во УГД Живот
Страница 1 од 134

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…