Во сабота (16.2.2019) и во недела (17.2.2019) екипите на „УГД студент“ го започнуваат пролетниот дел од Првата одбојкарска лига на Македонија.

Објавено во УГД Живот

Универзитетот „Гоце Делчев“ и Општина Прилеп денес потпишаа меѓусебен Меморандум за соработка кој опфаќа повеќе нивоа.

Објавено во УГД Живот

Филолошкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ заедно со Здружението на преведувачи и толкувачи на Република Македонија организираат работилница на тема „Пренесување на личните имиња во официјалните документи“.

Објавено во УГД Живот

Со пригоден говор и положување свежо цвеќе на спомен-релјефот на Гоце Делчев денес беше одбележан 4 февруари - денот на раѓањето на Гоце Делчев.

Објавено во УГД Живот

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип се вклучува во активностите за реализација на проектот „Геопарк Лесново“, преку соработка со Центарот за развој на Источниот плански регион и општините Пробиштип и Кратово. За таа цел беше потпишан Договор за истражувања и подготовка на досие за апликација на геопарк Лесново за членство во Глобалната мрежа на геопаркови при УНЕСКО со Центарот за развој на Источен плански регион.

Страница 1 од 98