Универзитетот Гоце Делчев – Штип, Факултетот за образовни науки и Институтот за применета философија и етика, во соработка со Издавачката куќа АРС-Ламина - Скопје, организираат Летни книжевни разговори во рамките на Штипско културно лето, на 23, 24, 25 јули со почеток во 19 часот во ОМЦ Киро Глигоров  во Штип.

Објавено во УГД Живот

Вебометрикс секоја година објавува по два извештаи за рангирање на Универзитетите во целиот свет. Оваа институција рангира преку 23.000 универзитети од целиот свет.

Објавено во УГД Живот

Објавен е Kонкурсот за упис на студенти во новата академска 2019/2020 година. Оваа година има вкупно 4404 слободни места на сите факултети и студиски програми во рамките на Универзитетот.

Објавено во УГД Живот

Правниот факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип објавува Повик за доставување на трудови за деветтиот број на Годишен зборник на факултетот. За таа цел ве покануваме и ве охрабруваме да придонесете со ваш ракопис во овогодишниот број на зборник.

Објавено во УГД Живот

Во галеријата на Прима центар во Берлин, на 28.6.2019 година (петок) со почеток од 19.30 часот, ќе биде отворена изложбата на скулптури насловена „Структурни  модификации“ од авторот Слободан Милошески.

Страница 1 од 110