Приказ на предметите според таг: УГД Живот

Согласно со сите протоколи и мерки за заштита од ковид-19, во Градскиот парк во Скопје се одржа деветтата по ред „Авицена женска трка“.

Неверојатна енергија и одлични пораки беа дел и од оваа женска трка која годинава имаше една поживописна патека околу зеленило, дрвја, реката Вардар.

Дами од сите возрасти на едно место истрчаа симболични 3 километри, а најдобрите 3 во генералниот пласман добија дипломи и пехари.

Универзитетот „Гоце Делчев“ имаше свои претставнички кои со солидни резултати ја истрчаа трката. УГД тимот можеби беше и најмаркантен поради маичките кои им беа поделени на вработените од Универзитетскиот спортски и културен центар.

Следна трка е Wizz air маратонот. Дотогаш чувајте се и подготвувајте се!

Објавено во УГД Живот

Ректорот на УГД проф. д-р Блажо Боев денес потпиша Меморандум за соработка со претставничката на УНХЦР во Северна Македонија, Моника Сандри. Меморандумот се однесува на меѓусебна соработка во областа на меѓународното право со особен акцент на миграциите и бегалците.

- Овде сме на почетокот на нашата соработка и навистина сме импресионирани колку е активен универзитетот во делот на миграции и заштита на бегалци. Навистина се надевам дека ќе ја продлабочиме оваа соработка во иднина - изјави претставничката на УНХЦР, Моника Сандри.

Во понатамошната соработка меѓу УНХЦР и УГД најголем придонес ќе имаат Правниот факултет и Филолошкиот факултет.

- Го потпишавме Меморандумот за соработка со цел да ја официјализираме нашата соработка во однос на научните истражувања и научниот придонес кој може да го даде УГД во делот на миграциите и азилот, како особено интересните теми кои се денес многу важни за истражувања - изјави деканката на Правниот факултет, проф. д-р Олга Ѓуркова-Кошевалиска.

Правниот факултет е значително активен во истражувањата на овие теми и досега имаат низа проекти токму на оваа тема. Моментално работат на пет проекти кои се поврзани со миграции, азил и слично.

Натамошните истражувања што ќе ги прават Правниот факултет и Филолошкиот факултет при УГД ќе бидат во тесна соработка со УНХЦР, а тоа ќе им даде поголемо значење на проектите.

Објавено во УГД Живот

Министерката Мила Царовска во гостување за универзитетските медиуми на Универзитетот „Гоце Делчев“ зборуваше за развојот и иднината на високото образование во државата. Високото образование се соочува со голем предизвик на немање студенти. Министерката потенцира дека ова е предизвик на многу универзитети во регионот и решението е кај проактивноста на универзитетите.

Објавено во Образование

Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип по осми пат ја одржа Меѓународната научна конференција „Општествени промени во глобалниот свет“.

Објавено во УГД Живот

Шестата меѓународна научна конференција „ФИЛКО“ (Филологија, култура и образование) ќе се одржи на 18 и 19 октомври 2021 година на  Филолошкиот факултет при Воронешкиот државен универзитет (Русија) во онлајн-режим.

Страница 1 од 138