Институтот за стратешки истражувања и едукација, во соработка со УГД и Амбасадата на САД во Р. Македонија, спроведе Тренинг за зголемување на капацитетите на универзитетите за примена на Законот за заштита на укажувачите од корупција како алатка за превенција на корупцијата во високото образование во Македонија.

Објавено во УГД Живот

По повод Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа (9 мај), на Американ колеџот во Скопје, во организација на Европското движење на РМ, се одржа традиционалниот меѓууниверзитетски Државен натпревар по ораторство на тема „Студентска порака до Европа“.

Објавено во УГД Живот

Денот на Европа - 9 мај беше одбележан вчера во рамките на манифестација која веќе традиционално ја организира Правeн факултет при УГД.

Објавено во УГД Живот

Факултетот за образовни науки при Универзитет „Гоце Делчев“ за своите студенти организираше средба со писателот Горјан Петревски.

Објавено во УГД Живот

Универзитетот „Гоце Делчев“ се вклучи во одбележувањето на 115-годишнината од загинувањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, чие име го носи.

Страница 1 од 85