Приказ на предметите според таг: УГД Живот

Името на Блаже Конески е меѓу најзначајните за македонската литература, култура, книжевност, јазик... Со оглед на тоа што оваа година се навршуваат 100 години од неговото раѓање, 2021 година беше прогласена за „Година на Конески“ и  во текот на цела година се организираа настани во негова чест.

На 5 мај 2021 година се одржа настанот „Ние за Конески“, организиран од Катедрата за македонски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет при УГД - Штип, со што Филолошкиот факултет даде сопствен придонес во одбележувањето на големиот јубилеј – 100 години од раѓањето на великанот Блаже Конески.

Настанот одржан во чест на Конески беше препознаен и поддржан од страна на Фондацијата „Небрегово“ и по тој повод на 24 септември се одржа свеченост во родната куќа на Конески, во Небрегово. На настанот им се доделени плакети на институции и поединци кои дале свој придонес во одбележувањето на овогодишниот јубилеј - 100 години од раѓањето на Блаже Конески и 20 години од формирањето на Фондација „Небрегово“.

Деканката на Филолошкиот факултет, проф. д-р Драгана Кузмановска, продеканката, проф. д-р Весна Коцева и раководителката на Катедрата за македонски јазик и книжевност, доц. д-р Ана Витанова-Рингачева, го примија со огромна чест ова признание кое е од огромно значење за Филолошки и Македонистика на УГД.

Ова е само дел од активностите на Филолошки факултет и Катедрата за македонски јазик и книжевност во чест на Блаже Конески и еден голем показател и пример за почитувањето на неговото дело.

Објавено во УГД Живот
Понеделник, 27 Септември 2021 12:40

26 СЕПТЕМВРИ - ЕВРОПСКИ ДЕН НА ЈАЗИЦИТЕ

ЈАЗИЧНАТА РАЗНОЛИКОСТ КАКО ПРЕДУСЛОВ ЗА МЕЃУКУЛТУРНОТО РАЗБИРАЊЕ

По повод Европскиот ден на јазиците, студентите од Филолошкиот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип изработија кратки видеоприказни со интересни факти за македонскиот, англискиот, италијанскиот, рускиот, шпанскиот, турскиот и германскиот јазик.

Објавено во УГД Живот

Согласно со сите протоколи и мерки за заштита од ковид-19, во Градскиот парк во Скопје се одржа деветтата по ред „Авицена женска трка“.

Неверојатна енергија и одлични пораки беа дел и од оваа женска трка која годинава имаше една поживописна патека околу зеленило, дрвја, реката Вардар.

Дами од сите возрасти на едно место истрчаа симболични 3 километри, а најдобрите 3 во генералниот пласман добија дипломи и пехари.

Универзитетот „Гоце Делчев“ имаше свои претставнички кои со солидни резултати ја истрчаа трката. УГД тимот можеби беше и најмаркантен поради маичките кои им беа поделени на вработените од Универзитетскиот спортски и културен центар.

Следна трка е Wizz air маратонот. Дотогаш чувајте се и подготвувајте се!

Објавено во УГД Живот

Ректорот на УГД проф. д-р Блажо Боев денес потпиша Меморандум за соработка со претставничката на УНХЦР во Северна Македонија, Моника Сандри. Меморандумот се однесува на меѓусебна соработка во областа на меѓународното право со особен акцент на миграциите и бегалците.

- Овде сме на почетокот на нашата соработка и навистина сме импресионирани колку е активен универзитетот во делот на миграции и заштита на бегалци. Навистина се надевам дека ќе ја продлабочиме оваа соработка во иднина - изјави претставничката на УНХЦР, Моника Сандри.

Во понатамошната соработка меѓу УНХЦР и УГД најголем придонес ќе имаат Правниот факултет и Филолошкиот факултет.

- Го потпишавме Меморандумот за соработка со цел да ја официјализираме нашата соработка во однос на научните истражувања и научниот придонес кој може да го даде УГД во делот на миграциите и азилот, како особено интересните теми кои се денес многу важни за истражувања - изјави деканката на Правниот факултет, проф. д-р Олга Ѓуркова-Кошевалиска.

Правниот факултет е значително активен во истражувањата на овие теми и досега имаат низа проекти токму на оваа тема. Моментално работат на пет проекти кои се поврзани со миграции, азил и слично.

Натамошните истражувања што ќе ги прават Правниот факултет и Филолошкиот факултет при УГД ќе бидат во тесна соработка со УНХЦР, а тоа ќе им даде поголемо значење на проектите.

 

Објавено во УГД Живот

Министерката Мила Царовска во гостување за универзитетските медиуми на Универзитетот „Гоце Делчев“ зборуваше за развојот и иднината на високото образование во државата. Високото образование се соочува со голем предизвик на немање студенти. Министерката потенцира дека ова е предизвик на многу универзитети во регионот и решението е кај проактивноста на универзитетите.

Објавено во Образование
Страница 2 од 140

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…