УГД Живот

Ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ проф. д-р Блажо Боев во своето традиционално новогодишно обраќање до студентите и вработените ги истакна најголемите предизвици со кои се соочува УГД изминатите неколку години, но и идните развојни планови.

Како продолжение на соработката меѓу Факултетот за туризам и бизнис логистика и Шпаркасе Банка АД Скопје, и доделувањето на стипендиите од Банката за најдобрите студенти, активностите продолжуваат со ангажман на нови студенти и дипломирани студенти од ФТБЛ во Банката.

Денес Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип организираше настан на тема „Приказна за кинеската храна“ кој беше поддржан од Кинеската амбасада во Скопје. Настанот се реализираше од страна на студентите на Факултетoт за туризам и бизнис логистика под менторство на доцент д-р Душица Попова. 

Преку настан насловен „Биди претприемач“, Економски факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ заедно со Стартап Македонија неодамна ја одбележаа Глобалната недела на претприемништвото. Настанот се организираше хибридно, односно дел од учесниците и говорниците беа онлајн, а дел со физичко присуство во свечената сала на Правниот факултет.

На 21 ноември 2021 г. во Музејот на природата и човекот во Ханти-Мансијск, Западен Сибир, беше отворена изложбата „Волшебната чипка на балканскиот филигран“, на која се претставени предмети од фондовите на Музејот за антропологија и етнографиja „Петар Велики” (Кунсткамера) на Руската академија на науките (Санкт Петербург), како и предмети од приватни колекции од Санкт Петербург.

Катедрата за Македонски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет при УГД, во соработка со НУ Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“ - Штип, во знак на одбележување на 1105 години од упокојувањето на свети Климент организираа мултимедијален настан насловен „Свети Климент – темелник, светилник и инспирација“.

Правниот факултет на УГД во соработка со Меѓународната организација за миграции на Обединетите нации (ИОМ) - Скопје се вклучува во шестото издание на Глобалниот филмски фестивал за миграции (GMFF).

Во рамките на овој фестивал во четврток (9 декември) во 12:00 часот на Правниот факултет на УГД ќе се одржи проекција на филмот „За Кима. Спасување во Егејското Mоре“, кој е приказна за голем подвиг постигнат од група шпански волонтери спасители кои се преселија на грчкиот остров Лезбос по актуелната бегалска криза. Нивната целосна вокација за услуга, алтруизам и професионализам ги направија сакани херои на островот, па дури и надвор од него. Тие се на мисија со многу мали средства го предизвикуваат морето да ги спасат животите на друг вид херои, оние илјадници економски мигранти и бегалци кои секојдневно го минуваат Егејското Море од Турција до Грција со несигурни гумени чамци. Тоа е опасно и тажно патување, но тие конечно зачекоруваат европска земја.

ИОМ го стартуваше Глобалниот филмскиот фестивал за миграции во 2016 година. Во 2019 година, ГМФФ фестивал беше прикажан во 106 земји; официјалниот избор од 32 филма доведе до 600 филмски проекции, привлекувајќи глобална публика од над 40.000 луѓе.

Глобалниот филмски фестивал за миграција (GMFF) прикажува филмови и документарни филмови кои ги доловуваат ветувањата и предизвиците на миграцијата, како и уникатните придонеси што мигрантите ги даваат во нивните нови заедници. Целта на фестивалот е да го отвори патот за поголема дискусија околу еден од најголемите феномени на нашето време.

Страница 1 од 101

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…