Меморандум за соработка на УГД и ЗНМ

Универзитетот „Гоце Делчев“ и Здружението на новинари на Македонија потпишаа Меморандум за соработка. Во просториите на Ректоратот на УГД се одржа средба меѓу ректорот Блажо Боев и претседателот на Здружението на новинари на Македонија Насер Селмани и останати претставници од Здружението.

Поводот на посетата беше потпишување Меморандум за соработка меѓу Универзитетот и Здружението. Според претседателот на ЗНМ,  Насер Селмани, соработката ќе означи зајакнување на новите генерации на студенти по новинарство каде што преку работилници, обуки и други облици на доградување подмладокот на новинарската фела ќе се стекне со поголема стручност во професијата. Ректорот на УГД, проф. д-р Блажо Боев, ја поздрави ваквата соработка меѓу Здружението и Универзитетот и пројави целосна поддршка на слободата на изразување како клучен сегмент во работата на Универзитетот во сите негови подрачја.

 

Последен пат изменето на Петок, 24 Ноември 2017 15:26
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…