УГД учествуваше во одбележувањето на 115 години од загинувањето на Гоце Делчев

Универзитетот „Гоце Делчев“ се вклучи во одбележувањето на 115-годишнината од загинувањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, чие име го носи.

Ректорот на УГД, проф. д-р Блажо Боев, беше дел од делегациите кои положија цвеќе и се поклонија пред саркофагот со посмртните останки на Делчев во црквата „Свети Спас“ во Скопје, каде што во присуство на претставници од највисокиот државен врв беше одржана и панихида за револуционерот.

Одбележување на денот на загинувањето на Гоце Делчев беше организирано и во Штип. Претставници на Локалната самоуправа, организацијата на борци, политичките партии и институции и установи кои го носат името на револуционерот оддадоа почит пред релјефот на Делчев, пред објектот на Ректоратот на УГД. Како претставник на УГД, пред релјефот на великанот Делчев се поклони проректорот проф. д-р Дејан Мираковски.

Последен пат изменето на Петок, 04 Мај 2018 14:37
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…