Универзитетски спортски игри од 12 до 27 март

Од 12 до 27 март 2020 ќе се одржи деветтото издание на Универзитетските спортски игри. Организатор на овој традиционален настан, кој е во знак на одбележувањето на Денот на основањето на УГД, е   Универзитетскиот спортски и културен центар. Студентите може да се пријават за учество во следниве дисциплини:

- баскет 3х3  (мажи и жени)
- футсал (мажи и жени)
- ракомет (мажи и жени)
- одбојка (мажи и жени)
- пинг - понг (мажи и жени)
- шах (мажи и жени)
- бадминтон (мажи и жени - поединечно и двојки)
- трка 1,5 км жени и 2 км (мажи) - Штип
- трка 1,5 км жени и 2 км (мажи) - Скопје

Пријавувањето е од 26 февруари до 10 март, 2020 година, кај професорите по спорт и рекреација (Ване, Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите., 072/252 052 и Љупче-  Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите., 078/365 015) или директно во спортската сала „Јордан Мијалков“.
Натпреварите ќе се играат во период од 12 до 24 март, 2020 година.

Финалните натпревари и доделувањето на наградите ќе биде во период од 25 до 27 март, 2020 година.

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…