Писмо со сочувство до МАНУ по повод смртта на академик Георги Старделов од ректорот на УГД, академик Блажо Боев

Ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“, проф. д-р Блажо Боев,  упати писмо со сочувство до Македонската aкадемија на науките и уметностите по повод смртта на академик Георги Старделов.

Во писмото се вели:

„Со длабоко жалење ја примив веста за смртта на академик Георги Старделов, еден од столбовите на македонската филозофска мисла и македонската наука и голем пријател на Универзитетот ҆Гоце Делчев҆ во Штип. Дозволете ми во мое име и во име на Универзитетот ҆Гоце Делчев҆ во Штип да ги изразиме нашето искрено и длабоко сочувство.
Во сеќавањата на Универзитетот ќе останат врежани спомените за неговата улога во поддршката и промоцијата на научна мисла од основањето па сѐ до последниот ден од неговиот живот. Ние остануваме благодарни за неговиот личен придонес во развојот на македонската наука и ќе ја паметиме и почитуваме неговата улога како голем научник и добар човек“.

Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…