Одбележани 149 години од раѓањето на Гоце Делчев

Денот на раѓањето на Гоце Делчев, 4 февруари, беше одбележан во Штип.

Традиционално на овој ден делегации на институциите и установите кои го носат неговото име, како и од Локалната самоуправа во Штип, му оддаваат почит на Гоце Делчев пред спомен-релјефот на Делчев, кој се наоѓа на објектот кој сега е Ректорат на Универзитетот „Гоце Делчев“, а некогаш бил училиште во кое учителствувал револуционерот. Од име на Универзитетот „Гоце Делчев“, свежо цвеќе на релјефот положи ректорот на УГД, проф. д-р Блажо Боев.

Последен пат изменето на Петок, 05 Февруари 2021 17:54
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…