Кадетите на „УГД студент“ ја освоија шампионската титула

Одбојкарите на „УГД студент“ во кадетска конкуренција ја освоија титулата во државното првенство. На финалниот турнир, кој се одржа во Струмица на 16 мај, беа најдобри во конкуренција на уште три екипи – „Мастерс волеј“ и „Јанта волеј“ од Скопје и „Весна Пробиштип“. Во полуфиналето, „УГД студент“ со 2:0 ја победи „Мастер волеј“, а „Весна Пробиштип“ со истиот резултат го елиминираше составот на „Јанта волеј“. Во финалниот натпревар, кадетите на УГД со 3:1 ги совладаа своите врсници од „Весна Пробиштип“. Со оваа титула во кадетска конкуренција штипските кадети остварија значаен континуитет, бидејќи истиот состав минатата година беше државен првак и во пионерска конкуренција.  

Од обврски на одбојкарите на „УГД студент“ остана уште одигрувањето на четвртфиналниот натпревар во младинското првенство, во сабота (22 мај) во Скопје, со „Јанта волеј“. Инаку, сениорските екипи ги завршија своите настапи сезонава, мажите го освоија шестото, а девојките десеттото место.

Последен пат изменето на Четврток, 20 Мај 2021 13:05
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…