УГД трчаше и во Гевгелија

УГД продолжува да е дел од спортските настани во Македонија. Студенти, професори и вработени учествуваа на првата трка „Run Gevgelija“, која беше организирана по повод Денот на ослободување на градот.

На трката учествуваа 680 учесници од цела Македонија, а трката на 10 километри се бодуваше и за Државното првенство на Македонија. 

Трчајќи на 5 км и 10 км, во прекрасно време и дружба, атлетичарите и рекреативците на УГД постигнаа одлични резултати. Поголемиот дел учествуваа на трката од 5 километри, која практично е замислена како можност за тим билдинг и спортување на екипи составени од институции и компании, но УГД имаше и тројца претставници на трката на 10 километри.

Факултетот за туризам и бизнис логистика на УГД, кој е лоциран во Гевгелија, практично на некој начин им беше домаќин на своите колеги кои трчаа и се дружеа со останатите вљубеници во трчањето на „Run Gevgelija“.

#FTBL#Sportskicentar#UGD#zdravzivot#zdravinaviki     

Последен пат изменето на Понеделник, 08 Ноември 2021 11:45
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…