Настан на тема: „Приказна за кинеската храна“ 24.12.2021 година

Денес Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип организираше настан на тема „Приказна за кинеската храна“ кој беше поддржан од Кинеската амбасада во Скопје. Настанот се реализираше од страна на студентите на Факултетoт за туризам и бизнис логистика под менторство на доцент д-р Душица Попова. 

Настанот го отвори проф. д-р Татјана Бошков, декан на Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип. Поздравни обраќања имаа проф. д-р Мишко Џидров, проректор за настава и студенти на Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип и амбасадорот на Република Кина во РС Македонија, Н.Е. Џанг Зуо.

На тема „Фестивали на храна и познати кинески шеф готвачи“ говореше студентката Ана Спасовска која ги посочи познатите кинески фестивали на храна и ја потенцираше нивната важност во кинеската култура и традиција. Студентката Јована Ангелковиќ одблизу нѐ запозна со значењето на кинеската храна, кинеските стилови и со осумте главни регионални кинески кујни. За техниките и методите за подготовка на кинеска храна, комбинацијата на состојките и опремата презентираше студентот Кико Јовановски. 

На настанот беше презентиран и видеозапис од подготовка на кинески јадења, и тоа: 

  1. Tomato and Egg Soup во реализација на студент Антонио Георгиевски 
  2. Yangzhou Fried Rice во реализација на студент Горан Атанасов 
  3. Diced Chicken во реализација на студент Марија Џингарска 
  4. Fried Chicken Legs во реализација на студент Драган Биков 
  5. Pan Fried Dumplings/Guo Tie во реализација на студент Јован Мишковски 
  6. Chow Mein/Stir-fried Noodles во реализација на студент Кристина Бошнакова. 

Последен пат изменето на Понеделник, 27 Декември 2021 10:42
Одбележен под
Share this article

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…