Приказ на предметите според таг: studenti

Недела, 31 Јануари 2016 00:00

Младите, сепак, сакаат џез и блуз

Во анкетата што неодамна ја спроведе општинската институција Дом на млади во Штип се покажа дека младите луѓе сакаат да следат настани кои се поврзани со рок, џез и блуз музика. Интересно е тоа што најмал е интересот за народната и кантри музиката.

Објавено во Студенти

Возрасната граница на алкохолизирани лица од ден на ден се намалува, а притоа  се зголемуваат и проблемите со здравјето кај младите токму поради ова. Потврда дека младите, односно малолетниците консумираат многу алкохол е едно неодамнешно истражување спроведено од страна на Центарот за правно-политички истражувања при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.

Објавено во Студенти
Четврток, 28 Јануари 2016 00:00

Младите не знаат што е ГМО?

Голем дел од младата популација со којашто контактиравме воопшто не е информирана што е генетски модифицирана храна или делумно слушнале нешто во врска со ГМО храната. Дел од младите кои ги анкетиравме велат дека не внимаваат многу при изборот на храна.

Објавено во Студенти
Четврток, 28 Јануари 2016 00:00

Mлад македонски иноватор во Германија

Златен медал за проектот „Биоразградлива биопластика” на ISWEEEP олимпијада во САД, награда за високи достигнувања во областа на екологијата, доделена од Град Скопје, општинска награда од Локалната самоуправа Свети Николе за придонеси во науката и технологијата за 2006 и 2009 година, се само дел од многуте меѓународни и домашни награди за освоени високи места на Николче Колев, дипломиран инженер за компјутерски науки од Свети Николе.

Објавено во Студенти

Универзитетот „Гоце Делчев“ го објави Конкурсот кој беше најавен неодамна, а се однесува на стипендирање на 500 најдобри студенти од УГД и целосно покривање на нивната школарина. На Конкурсот можат да аплицираат студентите на прв циклус студии.

Објавено во Студенти
Страница 62 од 74

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…