Приказ на предметите според таг: tehnologija

Вторник, 08 Декември 2015 00:00

Ова е најцврстиот материјал на светот

Потргни се дијаманту! Доаѓа „Q – carbon“ . Титулата за најцврстиот материјал на светот му припаѓа на „Кју – карбон“.

Објавено во Технологија

Следниот бран на сензори што ќе се носат со себе може да биде сензори создадени од гума за џвакање. Актуелните сензори што се носат со себе можат да мерат од срцев ритам до тоа како спиеме.

Објавено во Технологија
Понеделник, 07 Декември 2015 00:00

Македонија има поздрав од вселената

Астронаутот на НАСА Скот Кели кој моментално се наоѓа во Меѓународната вселенска станица вчера на својот Фејсбук профил постави фотографија на која се гледа Македонија од меѓународната станица.

Објавено во Технологија
Четврток, 03 Декември 2015 00:00

Направена е првата кибернетичка билка

Научници од неколку универзитети во Шведска ја создадоа првата кибернетичка роза. Иновативната технологија ќе им помогне на научниците да го регулираат хемискиот процес и растењето на растенијата со иницирање на фотосинтезата која стимулира развој на соларните ќелии.

Објавено во Технологија

Замислете компјутер кој може да ги перципира уметничките слики како човечкото око.

Објавено во Технологија
Страница 13 од 16

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…