Приказ на предметите според таг: umetnost

Вторник, 27 Октомври 2015 00:00

Отворена Неделата на германски филм

Вчера свечено беше отворена Неделата на германски филм, која ќе трае до крајот на оваа седмица. На отворањето заменик-амбасадорот на Германија во Република Македонија го истакна задоволството од одѕивот на публиката.

Објавено во Уметност

1. 46 билион пиксели за 100 билиони ѕвезди

Оваа слика е само еден мал дел од огромната нова фотографија на Млечниот пат. Целата слика е најголемата астрономска слика на сите времиња. Содржи податоци од пет години набљудување.

Објавено во Наука
Понеделник, 26 Октомври 2015 00:00

Математиката во филмот

Математиката и математичарите биле инспирација за бројни филмски остварувања. Издвојуваме неколку филма кои имаат „математичка“ тема. Ако не ви е доволна математиката во секојдневието, тогаш погледнете ги следниве одлични филмски остварувања:

Објавено во Уметност

Студентите од Филмската академија при Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип присуствуваа на снимањето на францускиот филм „А Фонд“ во режија на  Никола Бенаму. За време на филмскиот сет во Градско (Велес), студентите имаа ретка можност да видат дел од процесот на подготовка и снимање на филмот и да се запознаат со македонската екипа која работи на францускиот „А Фонд“.

Објавено во УГД Живот
Вторник, 20 Октомври 2015 00:00

Како музиката влијае на нашиот мозок

Автор: Ефтимија Јованова (студент на Филмска академија)

Глувците и експериментот Моцарт

16-годишниот Давид Мерил, ученик во Nansemond River High School in Suffolk, Va., сигурно изгубил неколку пријатели поради овој експеримент, но успеал да ја докаже неговата теорија. Тој помислил дека гласната хард-рок музика мора да има лоши ефекти на мозокот и нашол начин да направи тест за штетата што истата ја предизвикува.

Објавено во Студенти
Страница 37 од 38

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…