УГД Живот

Од 24 август до 1 септември УГД отвора повеќе пунктови за прием на документи за упис на факултетите и академиите на Универзитетот „Гоце Делчев“.

Искористете го летниот период за да се префрлите на УГД.

Првите 210 новозапишани студенти кои ќе имаат најдобар успех од средно образование ќе имаат можност да студираат бесплатно во прва година, односно да бидат ослободени од партиципација за првата година од студиите. Останатите трошоци за студии студентите ќе ги покриваат сами.

Сите заинтересирани студенти од 1 јули ќе можат да се пријават на електронскиот систем на УГД во однос на веќе објавениот Kонкурс за упис на нови студенти. Пријавувањето годинава започнува порано и ќе се одвива електронски, според сите актуелни протоколи за заштита на здравјето на луѓето.

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип од 1 јули ја отвора електронската платформа за пријавување на заинтересираните кандидати за упис во прва година во академската 2020/2021 година. Поради актуелната ситуација со здравствената криза и ризикот за здравјето на граѓаните, УГД е подготвен уписите комплетно да ги реализира електронски.

Проф. Џорџ Ричардс од Универзитетот „Единборо“ во Пенсилванија во петок, 26 јуни, ќе одржи предавање за студентите на УГД преку интернет.

„Размислуваа прво за дизајнот на маските, конструкцијата, бараа ’совршен крој’, истражуваа... сфатија дека би сакале со маската да пренесат и порака, па така одлучивме секој студент да напише порака на лист хартија, но не која било, туку онаа што го мотивирала низ целиот овој процес на креација“, вели професорката Сања Ристески.

Страница 3 од 91

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…