УГД Живот

Во периодот од 17 до 25 ноември 2019 година, м-р Цветанка Ристова-Магловска учествуваше на Еразмус+ проектот “Sustainable Entrepreneur Ship: Sailingto Success”, организиран од InterCollege во Слетестранд, Данска.

Уписите на факултет за учебната 2019/2020 година поминаа во знакот на неможноста на голем број матуранти да се запишат на факултет поради тоа што наместо државна одбрале да полагаат училишна матура.

Општина Штип, Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип и Центарот за развој на Источен плански регион заеднички ќе аплицираат до Зелениот фонд на ФАО за намалување на емисијата на стакленички гасови.

Проректорот за настава на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, проф. д-р Мишко Џидров оствари средба со директорот на Францускиот институт, Емануел Рембер, при што разговараа за теми поврзани со можностите за вклучување во поконкретна соработка на УГД со образовни институции од Франција.

Компостерските единици на шведската фирма „БИГХАНА“ веќе се пристигнати во Пробиштип и се распоредени на две локации согласно со претходно утврдените евалуации на теренот и критериумите по проектот „БИООТПАД“.

Тимот на Правниот факултет при УГД го освои првото место на натпреварот по симулирано судење кој се одржа во судницата на Правниот факултет во Штип, а наградата за најдобар бранител ја однесе Ангела Димеска, исто така од УГД.

Во периодот 21-23 ноември, во Берлин се одржа Европскиот форум за обезбедување на квалитет (EQAF).

Страница 8 од 91

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…