УГД Живот

Фондот за иновации и технолошки развој на Република Северна Македонија денес на Универзитетот „Гоце Делчев“ промовираше нова мерка за поддршка на компаниите кои во својата работа ќе ангажираат луѓе од академската заедница.

Голем број студенти се пријавиле за членови на факултетско студентско собрание. Неодамна заврши Повикот за пријавување, а речиси на сите факултети имаат доволен број студенти за формирање на студентско собрание. Вкупно на сите факултети интерес пројавиле 235 студенти, а листата по факултети изгледа вака:

Амбасадорката на САД во Република Северна Македонија, Кејт Мари Брнз, денеска оствари средба со ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип, проф. д-р Блажо Боев, а студентите од Економскиот и од Правниот факултет имаа можност да го слушаат нејзиното предавање.

Студентски организирана медицинска асоцијација – СОМА, асоцијација на студентите од Факултетот за медицински науки при УГД, во соработка со лекари од САД кои престојуваат на УГД, организираше Медицинска конференција на тема „Special Ops - Pre/Intra/Post Operative management of complicated surgical patient".

Филолошкиот факултет, заедно со Здружението на преведувачи и толкувачи (MATA) организираше работилници за преведување и титлување, како и презентација на Конкурсот за избор на најдобар млад преведувач „Вавилон 2020“.

Новоформираниот Центар за трансфер на технологии при Универзитет „Гоце Делчев“ - Штип со панел-дискусија „И стартап е опција“ се вклучи во одбележувањето на Глобалната недела на претприемништво.

Црвен крст - Штип во соработка со Службата за трансфузиона медицина организира Крводарителска акција иницирана од техничките факултети при УГД, во рамките на Кампус 2.

Страница 9 од 91

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…