УГД Живот

Минатиот викенд по шести пат во Штип се одржа трка во планинско трчање „Струмина треил".  Патеката е со должина од 18 км, со старт од СОУ „Јане Сандански" до местото познато како Куртбунар.

Студентите од Технолошко-технички факултет со изработка на детска колекција се претставија на модна ревија во Благоевград, Бугарија, на Југозападниот универзитет „Неофит Рилски" на Факултетот за уметности, насоката Моден дизајн.

Продолжуваат натпреварите во првата одбојкарска лига мажи и жени. Првиот натпревар ќе се одигра утре (15.11.2019 г.) во Тетово. Машката екипа на УГД ќе се сретне со екипата на ОК Лирија од Тетово. Натпреварот ќе се игра во Тетово со почеток во 19.00 часот.

Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип преку новоформираниот Центар за трансфер на технологии ќе се вклучи во одбележувањето на Глобалната недела на претприемништво која трае од 18 до 24 ноември 2019 г.

Салата 2 на Советот на Општина Штип беше место каде што повеќе институции разговараа за можноста заеднички да искористат средства со кои ќе ги обноват работните простории на јавните институции од градот, но и ќе создадат можност дел од граѓаните на Штип да ја искористат можноста и да се приклучат во процесот за намалување на ефектите од стакленички гасови.

Во Универзитетската библиотека „Гоце Делчев“ во Штип денес беа промовирани годинашните доктори на науки од Штип. Промоцијата е во рамките на традиционалните Митровденски средби кои се одржуваат по 18-ти пат во Штип.

Проф. д-р Трајче Нацев од Факултетот за образовни науки при Универзитет „Гоце Делчев“ ја промовираше својата книга „Ранохристијанската архитектура во источните области на Република Македонија“.

Страница 10 од 91

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…