УГД Живот

Факултетот за туризам и бизнис логистика при Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип беше дел од настанот „Дојди на Пониква, запознај го регионот!" во организација на канцеларијата на Фондацијата „Фридрих Еберт“ - Скопје. Настанот, кој опфати излагања на вклучените стеикхолдери и планинарска тура до локалитетот Раткова скала, ги промовираше природните богатства на Осоговието како начин за унапредување на одржливиот туризам во Источниот плански регион.

Вториот уписен рок на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип се реализира на 14 и 15 септември 2020 година.

Започнете ја новата студиска година во духот на програмата Еразмус плус и збогатете ја вашата Еразмус+ колекција со интересна награда.

Првичните резултати од првиот уписен рок на УГД говорат за задоволителен интерес за студирање на УГД. Според информациите од проректорот за настава на УГД, проф. д-р Мишко Џидров, бројката на студенти е приближно иста како и минатата година и таа се движи околу 1100 кандидати за сите 12 факултети и 3 академии во рамките на УГД.

Во време на ковид 19 Универзитетот „Гоце Делчев“ беше меѓу првите високообразовни институции во државата што бргу се адаптираше на новонастанатата ситуација. Благодарение на тоа што претходно имаше поставено база од информатички систем, УГД се приспособи и почна со онлајн предавања многу кратко по прекинот на физичката настава.

Новонастанатата ситуација предизвика реакција и кај студентите и кај професорите на Универзитетот „Гоце Делчев“ - Штип, и заедно дојдовме до став дека целта на Универзитетот е да не се прекине образовниот процес и дека ги имаме сите услови за успешно да го завршиме семестарот.

Покрај електронското пријавување, кое се одвива веќе подолго време, УГД од денес отвори и физички пунктови за прием на документи во првиот уписен рок.

Страница 2 од 91

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…