Факултетското студентско собрание на Факултетот за туризам и ...
Повеќе од 50 студенти од различни факултети при УГД и 10 ...
Факултетот за туризам и бизнис логистика при УГД и Шпаркасе ...
Илија Ивановски е првиот студентски правобранител на ...
Средба за добредојде организираше Одделението за меѓународна ...
Програмата за праксa на германскиот бизнис им овозможува на ...

УГД Живот

Ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“, проф. д-р Блажо Боев,  упати писмо со сочувство до Македонската aкадемија на науките и уметностите по повод смртта на академик Георги Старделов.

На крајот од 2020 година, која поради Ковид кризата предизвика многу проблеми и компликации во сите области, па и во високото образование, разговаравме со ректорот на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, академик проф. д-р Блажо Боев, за актуелната ситуација и стратегијата на УГД, кој според сите проценки најдобро се снајде во приспособувањето кон онлајн наставата.

„Хуманоста на испит во време на пандемија“ е хуманитарна акција која ја организира Институтот за трансфузиона медицина и Црвениот крст заедно со универзитетите во Македонија. Во оваа акција се вклучува и Универзитетот „Гоце Делчев“ со крводарителска акција и предавање за крводарителството.

Одбојкарските екипи на УГД во машка и женска конкуренција овој викенд ги играат последните натпревари за оваа полусезона. Со оглед на ситуацијата со Корона вирусот УГД ТВ ќе врши пренос во живо на интернет од двата натпревари.

Проректорот за настава и студенти при Универзитетот „Гоце Делчев”, проф. д-р Мишко Џидров ја отвори третата по ред Меѓународна научна конференција „Предизвиците на туризмот и бизнис логистиката во 21 век” во организација на Факултетот за туризам и бизнис логистика.

Во рамките на Жан Моне проектот за вмрежување „Системи на политики за миграција и азил“ (МАПС), предводен од Универзитетот „Ориентале“ во Неапол, во кој Универзитетот „Гоце Делчев“ учествува како партнер-инситуција, на 16.11.2020 г. се одржа Mеѓународна конференција на Европскиот универзитет „Виадрина“ во Франкфурт со наслов „5 Years Refugee Crisis“ (5 години од Бегалската криза), во организација на проф. Јенц Лович (Jens Lowitzsch). 

Д-р Трајче Стојанов, професор на Факултетот за образовни науки при УГД, годинава е еден од добитниците на највисокото признание на Општина Штип – „8 Ноември“. Признанието следува по бројните успеси на проф. д-р Стојанов од областа на науката, во изминатиот период. 

Страница 9 од 100

СЛЕДЕТЕ НЕ

Регистрирај се

За да ги добиваш новите содржини внеси ја твојата е-маил адреса
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…